Liceul Dr. Luca

• literatură
  • istorie
  • arte

Vei dezvolta abilități de comunicare

Profil Științe ale naturii

• biologie
  • chimie
  • fizică
  • matematică

Vei dezvolta în special abilități analitice esențiale în rezolvarea problemelor complexe

Procedura de admitere:

Procetura de admitere la Liceul „Dr. Luca” se desfășoară până la admiterea computerizată.

Etape de parcurs pentru înscriere:

1. Participarea elevului la interviu, oral și scris, privind interesele lui pentru perioada liceului (începând cu 10 iunie, se poate programa interviul)

2. Dupa afișarea rezultatelor parțiale la Evaluarea Națională, se vor completa următoarele documente:

Cere de înscriere

Declarație

Menționăm că media minimă de admitere este 6.00

3. Afișarea listelor cu elevii admiși la Liceul Teoretic „Dr. Luca” (înainte de admiterea computerizată).  Au prioritate la ocuparea locurilor elevii Școlii Gimnaziale „Dr. Luca” care îndeplinesc aceleași criterii.

Elevii declarați admiși, nu mai participă la admiterea computerizată, ci depun dosarele la secretariatul liceului.    Elevii care nu vor fi admiși la noi, pot să se înscrie în admiterea computerizată și să candideze la orice alt liceu.In cazul în care rămân locuri după această sesiune, se mai organizează o sesiune după publicarea rezultatelor admiterii computerizate.

Facilități în cadrul Liceului Dr. Luca

PROFIL

Filologie

• limbi străine
  • literatură
  • istorie
  • arte

Vei explora culturi și civilizații prin studiul literaturii universale și a istoriei.

Vei dezvolta în special abilități de comunicare

PROFIL

Științe ale naturii

• biologie